Kategorie: Obřady a rituály PROVODA 2016


Jistě znáte ten pocit, že je potřeba “něco“ udělat, nemá to odkladu, nic a nikdo vás v tom nemůže zastavit. Přesně takový dojem vystoupil ve chvíli, kdy jsem si přečetla pozvánku na Provodu 2016 - oslavu jarní rovnodennosti pořádaný Slovanským kruhem. Prostě tam chci být, sdílet prostor, požádat o odnesení starého, vytvořit místo pro nové, uctít naše předky, jakož i současnou rodinu v menším či globálním pojetí.

Celá oslava nastává již samotnou přípravou ještě doma v teple, kde si říkáte co vzít s sebou, čím uctít Moranu a Jarovíta. Naštěstí vše je řízeno vyšší mocí a do koše se vám sami od sebe skládají různé artefakty, dobroty a nezbytnosti. A co na sebe? Přece něco slavnostního a teplého, radostného.

Místem konání je NPP Bílé stráně u Litoměřic. Nádherný kout lemovaný potokem a rybníkem, kde někteří silní jedinci provedli ranní očistu. Jakmile vkročíte do tohoto až posvátného prostoru, ihned je cítíte. Koho? Přece naše předky!

Přípravy místa z povzdálí vypadají jako organizované hemžení mravenečků a uvnitř seskupení je cítit radost ze setkání, hravost při vázání stužek a vajíček na větvičky, tvořivost při vytváření ohniště a místa k ceremonii. Úctu ke všemu a ke všem vnímáte všemi póry.

Vše je připraveno, všichni jsou přítomni, začínáme. Kruhové uspořádání ceremonie s ohništěm uprostřed má silnou energii. Markovo a Venušino vedení celé slavnosti je jemné, citlivé, uctivé k potřebám jednotlivců i celku. Průvodem vyprovázíme Moranu, loučíme se s ní, děkujeme jí za všechny dary, ale už jí bylo dost! Posvátně ji pálíme v ohni. Jarovíte, kde jsi? Všichni včetně dětí vzhlížíme k nebi, zda aspoň malý kousek slunce zahlédneme. Cítíme jaro všude kolem, ale ne a ne se více projevit. Nevadí, nás zahřívá oheň plápolající uprostřed kruhu i v našich srdcích.  Vyřčené i nevyřčené prosby Bohům jsou nádherným mostem mezi nebem a zemí. Nad prosbami dětí nám doslova jihnou srdce. Jsou krásné tyto malé bytosti a přitom tak velké svým duchem! Přes vážné chvíle je na tvářích všech bytostí radost a štěstí, oči září a propojují se s každým přítomným. Loučíme se prostřednictvím ohně nejen s Moranou, ale i s obětinami a vším co nám již neslouží. Jak mocná očista!

Zpěv a tanec se line do okolí. Kolemjdoucí přihlíží a nastává čas obdarování průvodu jídlem. Tolik dobrot a úliteb na prostřeném hodovním ubrusu! Teď je ten vhodný čas na sdílení radostí a zkušeností, na ochutnávku „stolu hojnosti“, na prozkoumávání okolí a hloubky potoka.

Slavnost se pomalu chýlí ke svému konci. Záměr je naplněn, srdce všech přítomných jsou šťastna. Vnitřní hlas vám říká, že se „něco“ změnilo. Co je to? Co to naciťuji? Energie místa po obřadu je jiná. Čistší, laskavější, otevřenější, tvořivější…

Děkuji všem za krásný čas a Markovi s Venuší za vedení.

Až pojedete do Litoměřic, zastavte se v NPP Bílé stráně. Dole u rybníka najděte ohniště a vnímejte vše, co přichází. Užijte si to!

S láskou Lucka

iCalOdeslat PROVODA 2016 do Google kalendáře